Kokkuvõte 2023. aastast

2023. aasta oli meie ettevõtte jaoks tugevalt tulevikku vaatav — panustasime varasemast enam investeeringutesse keskkonnahoiu, kestliku infrastruktuuri ning teenuste toimepidevuse tagamiseks. Senised ja tulevased investeeringud tagavad ka edaspidi tallinlastele kvaliteetse joogivee ja aitavad hoida looduskeskkonda puhtana. Läbi kaasaegsete tehnoloogiate ja materjalide tõuseb nii torustike keskmine eluiga kui ka puhastussüsteemide efektiivsus. Nii saame tagada elutähtsa teenuse toimepidevuse taskukohase hinnaga ja võimalikult väikese häiringuga inimeste igapäevaelule. 

Juhatuse esimehe pöördumine

2023. aasta oli meie ettevõtte jaoks tugevalt tulevikku vaatav — panustasime varasemast enam investeeringutesse keskkonnahoiu, kestliku infrastruktuuri ning teenuste toimepidevuse tagamiseks. 

Samuti jätkasime innovaatiliste tehnoloogiate kasutuselevõttu nii torude jääpesu kui ka kaugloetavate veearvestite paigaldamise näol. Meie jaoks on oluline teha oma tööd jätkusuutlikult, mida tõendas Vastutustundliku Ettevõtluse Indeksi kuldtaseme säilitamine. Samuti tähtsustame oma töötajate heaolu ja asusime osalema peresõbraliku tööandja programmis.

Käesoleva aruande koostamisel oleme esmakordselt kasutusele võtnud mitmeid kestlikkusaruandluse põhimõtteid ning liigume järjest edasi nende laiema rakendamise suunas.

Eesti suurima vee-ettevõttena mõjutab meie tegevus pea kolmandikku siinsetest elanikest. Teadvustame seda endale ning pakume kõikidele nõuetele vastavat teenust, arvestame oma tegevuse mõjuga ümbritsevale elu- ja looduskeskkonnale. Meie poolt toodetud kraanivesi vastab kõigile joogiveele kehtestatud kvaliteedinõuetele ning puhastatud heitvee kvaliteet ületab kehtivaid nõudeid. Kasutame praeguseks ainult taastuvatest allikatest toodetud elektrienergiat ja aastaks 2030 oleme seadnud endale mitmeid ambitsioonikaid eesmärke nii energia tarbimise vähendamiseks kui ka ettevõttesiseseks taastuvenergia tootmiseks. Oleme alustanud reoveepuhastusprotsessis tekkivast biogaasist keskkonnasõbraliku soojus- ja elektrienergia tootmist. Puhastame oma reoveepuhastusjaamas ligi 40% kogu Eesti olmereoveest ja teeme seda äärmise hoolikusega, et hoida Läänemere puhtust.

Investeeringud tulevikku

2023. aastal jätkas Tallinna Vesi kiires tempos kaugloetavate veearvestite paigaldamist, mis vabastab meie kliendid igakuisest veenäitude esitamise kohustusest. Üle 40% klientidest on endale juba uued nutiarvestid saanud ning kogu teeninduspiirkond on plaanitud kaugloetavate veearvestitega katta 2026. aastaks. Uued arvestid edastavad infot veetarbimise kohta, tänu millele saame parema ülevaate veetarbimisest meie teeninduspiirkonnas ja suudame tuvastada kliendi torustikul tekkinud lekke võimalikult vara. See hoiab keskkonda ja minimeerib veeavariist tingitud potentsiaalseid kahjusid varale.

2023. aastal investeeris Tallinna Vesi oma põhivaradesse võrreldes varasema aastaga 39 protsenti rohkem ehk ligi 35 miljonit eurot.

Järgnevate aastate investeeringute plaan toetub Tallinna linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kavale aastateks 2023–2034 ning tõukub eesmärgist vähendada veetarbimise keskkonnamõju, tagada teenuste toimepidevus ja linnaruumi jätkusuutlik areng. Aastateks 2023–2025 kavandatud investeeringuid võimaldavad rahastada muuhulgas 2023. aasta kevadsuvel sõlmitud laenulepingud Põhjamaade Investeerimispanga ning AS-i SEB Pank, Swedbank AS-i ja OP Corporate Bank plc Eesti filiaaliga.

Senised ja tulevased investeeringud tagavad ka edaspidi tallinlastele kvaliteetse joogivee ja aitavad hoida looduskeskkonda puhtana. Läbi kaasaegsete tehnoloogiate ja materjalide tõuseb nii torustike keskmine eluiga kui ka puhastussüsteemide efektiivsus. Nii saame tagada elutähtsa teenuse toimepidevuse taskukohase hinnaga ja võimalikult väikese häiringuga inimeste igapäevaelule.

Uudsed tehnoloogiad

2023. aastal jätkusid mahukad investeeringuprojektid puhastusjaamades, nii näiteks lõppes Ülemiste veepuhastusjaamas kiirfiltrite uuendamine ja algas selitite renoveerimine. Jätkame ettevalmistusi kahe suurprojekti läbiviimiseks eesseisvatel aastatel. Üks neist hõlmab veepuhastuses kasutatava osooni tootmise uuendamist ja rekonstrueerimist ning teine hõljuvkihiga selitite ümberehitamist flotaatoriteks. Nende projektide eesmärk on ühest küljest vähendada puhastusjaama energiatarvet ja teisest küljest suurendada selle tootmisvõimsust. 

Paljassaare reoveepuhastusjaamas kujunes 2023. aasta suurimaks projektiks metaantankide rekonstrueerimine, mille tulemusena hakkab Tallinna Vesi reoveepuhastuse protsessi käigus tekkivast reoveesettest senisest rohkem biogaasi tootma. Esimene kahest kääritist valmis aasta lõpuks ja on valmis uuesti töösse võtmiseks, teise kääriti rekonstrueerimine jätkub 2024. aastal. Paralleelselt metaantankide rekonstrueerimisega käisid ehitustööd koostootmisjaama rajamiseks, mis võimaldab lisaks soojusenergiale toota biogaasist ka suurema osa reovee puhastamisprotsessis vajaminevast elektrienergiast. Koostootmisjaam valmis aasta lõpuks ja käivitub täies mahus 2024. aastal. Samuti jätkuvad 2024. aastal ehitustööd Paljassaare peapumpla imibasseinide vahelise nugasiibri paigaldamiseks.

Tütarettevõtte Watercom tõi 2023. aasta alguses turule uue veetorustike puhastamise teenuse, milles kasutatakse uuenduslikku jääpesu tehnoloogiat. Jääpesu on senistest hooldusmeetoditest kordades tõhusam ja kiirem ning keskkonnasõbralikum. Teenus on käivitunud edukalt ning äratanud mitmete ettevõtete huvi, kes kasutavad torustikke oma põhitegevuses.  

Tõendatult kõrge kvaliteet

Stabiilselt kõrgel tasemel püsivad kvaliteedinäitajad on tõendus sellest, et Tallinna Vesi pakub usaldusväärset ja kindlat vee- ja kanalisatsiooniteenust — 2023. aasta jooksul võetud veeproovid kinnitasid, et kraanivesi vastab 99,87% ulatuses kõigile joogiveele seatud rangetele kvaliteedinõuetele.

Puhas joogivesi on väärtuslik ressurss, mida ei saa võtta iseenesestmõistetavalt. Suurepärase veekvaliteedi taga on palju inimesi, strateegilist tööd ja teadust. Puhta kraanivee on taganud läbimõeldud investeeringud, efektiivne veepuhastusprotsess, regulaarne seire ja pidevad ennetavad hooldustööd veevõrgus. 

2023. aasta alguses veetorustike hooldusel kasutusele võetud jääpesu meetodiga on aasta jooksul pestud üle 140 km veevõrku. Jääpesu on ainulaadne hooldustehnoloogia, mis seisneb vee ja söögisoola lahusest jäähelveste massi valmistamises ja selle massi läbi veetorustiku pumpamises.

Reoveest võtsime 2023. aasta jooksul välja rohkem kui 800 tonni prahti, 200 tonni liiva, 1800 tonni lämmastikku ja 240 tonni fosforit. Kõigi kvartalite lõikes vastas Paljassaare reoveepuhastusjaamas puhastatud heitvesi kõigile kehtestatud nõuetele.

Panus kogukonna heaks

Tallinna Vesi pakkus puhast joogivett 2023. aasta juulis toimunud XIII noorte laulu- ja tantsupeol „Püha on maa“, mille proovidesse ja etendustele viidi paakidega enam kui 100 000 liitrit joogivett. Sel moel hoidsime koos lauljate, tantsijate ja publikuga ära enam kui 200 000 plastpudeli tootmise, transpordi ja käitlemisega seotud ressursside kulu. Lisaks veepaakidele pakuti laulu- ja tantsupeol joogivett Tallinna Lauluväljakule ja Kalevi staadionile paigaldatud joogiveekraanidest.

Aitasime kaasa keskkonnaharidust edendava jätkusuutlikkuse festivali Impact Day ja investeerimisfestivali toimumisele ning kogukonnasündmuste, nagu Tallinna vanalinna päevad, Tallinna merepäevad, Kalamaja päevad, Tallinna linnaruumifestival, Põhja-Tallinna jaanipäev, KopliFest ja Uue Maailma tänavafestival, teostumisele. Samuti panime õla alla mitme sportliku sündmuse, nagu 51. Ülemiste järvejooks ja IRONMAN, toimumisele. 

2023. aastal toetasime Tallinna lasteaeda Õunake ja Tallinna Ristiku põhikooli, Eesti Invaspordi Liitu, SA Agrenska Fondi, Autismikooli, Põhja-Eesti Pimedate Ühingut, Tallinna Naiste Kriisikodu ja Toidupanka.

Korraldasime avatud uste päeva ning ekskursioone Ülemiste veepuhastusjaamas ja Paljassaare reoveepuhastusjaamas ning viisime läbi vee- ja keskkonnateemalisi vestlusringe. Neis ettevõtmistes osales kokku üle 2600 inimese.

2024. aasta suunad

21. septembril 2023 esitasime Konkurentsiametile taotluse veeteenuse hindade muutmiseks. Taotlus puudutab veeteenuse hinda Tallinna ja Saue põhipiirkonnas, Maardu tegevuspiirkonnas ja teistele vee-ettevõtetele. Sõltuvalt Konkurentsiameti otsusest hakkavad uued hinnad kehtima 2024. aastal. Veehinna korrigeerimise vajadus on tingitud põhjendatud kulude suurenemisest ning investeeringutest elutähtsa teenuste toimimiseks, veetarbimisest tingitud keskkonnamõju vähendamiseks ja puhta keskkonna hoidmiseks. 

Tänan siiralt kogu Tallinna Vee ja Watercomi pühendunud meeskonda, nõukogu liikmeid ning meie kliente, tarbijaid ja koostööpartnereid hea koostöö eest! 

Aleksandr Timofejev
Juhatuse esimees

2023.
aasta täht-sündmused

2023. aastat iseloomustavaks märksõnaks kujunes keskkonnahoid. Viisime ellu mahukad investeeringud vee- ja reopuhastusse ning jätkasime vee- ja kanalisatsioonivõrkude uuendamist. Rajasime koostöös Tallinna linnaga kolm uut avalikku joogiveekraani, mis aitab muuta puhta kraanivee kättesaadavaks ja ühtlasi vähendada plastjäätmete teket.
Avasime koostootmisjaama, mis on suur samm süsinikuneutraalsuse saavutamise poole.
Nagu paljudel varasematel aastatel, toetasime ka 2023. aastal algatusi, mis on seotud keskkonnaharidusega ja suunatud kohalikule kogukonnale või vähemate võimalustega inimestele.

Mahukad investeeringud vee- ja reoveepuhastusse

2023. aastal rekonstrueerisime Paljassaare reoveepuhastusjaamas esimese kahest biogaasi tootvast metaantankist. Peapumplas sai paika uus pump, jaamas jõudis lõpule heitvee rõhutasanduskaevu rekonstrueerimine ja jätkub aerotankide uuendamine.

Aasta lõpus valmis reoveepuhastusjaamas koostootmisjaam, mis muudab reoveesette stabiliseerimise käigus tekkiva biogaasi elektri- ja soojusenergiaks. Kogu saadava energia plaanime kasutada reoveepuhasti omatarbeks, lisaks hakkavad reoveest toodetud elektriga sõitma kõik ettevõtte elektriautod. See on meie jaoks oluline samm teel süsinikuneutraalsuse saavutamise poole.

Ülemiste veepuhastusjaamas renoveerisime kiirfiltreid ja alustasime selitite uuendamist. Samuti jätkuvad ettevalmistused kaheks suurprojektiks – osoonitootmise uuendamiseks ning hõljuvkihiga selitite ümberehitamiseks flotatooriteks.

Laenulepingud investeeringute rahastamiseks

Mais 2023 sõlmis Tallinna Vesi sündikaatlaenulepingu AS-iga SEB Pank, Swedbank AS-iga ja OP Corporate Bank plc Eesti haruga ning 2023. juunis laenulepingu Põhjamaade Investeerimispangaga ühtekokku 131 miljoni euro laenamiseks. Sõlmitud laenulepingutega rahastab ettevõte aastateks 2023–2025 kavandatud projekte vee- ja reoveepuhastusjaamas ning investeeringuid torustike rekonstrueerimiseks ja rajamiseks, mis tulenevad ettevõtte strateegiast ning linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava eesmärkidest.

Jätkus vee- ja kanalisatsiooni-
võrkude uuendamine

2023. aastal rajasime ja rekonstrueerisime rohkem kui 27 km vee- ja kanalisatsioonitorustikke. Mahukaimad tööd toimusid Jõe ja Pronksi tänaval, Vana-Kalamaja tänaval, E. Vilde ja Akadeemia teel, Kuklase ja Vaablase tänaval, Pärna, Reinvaldi ja Kuhlbarsi tänaval, Tehnika, Magasini ja Punasel tänaval ning Smuuli teel. Lasnamäel ja Mustamäel rajasime omaette liitumispunktid mitmele kortermajade piirkonnale. Mustamäe linnaosas uuendasime kanalisatsioonitorustikku keskkonnasõbralikul kaevikuta meetodil. Kokku rekonstrueerisime 2023. aastal kinnisel meetodil üle 12 km torustikest.

2023. aastal ehitasime varustuskindluse tagamiseks teise survetoru Teletorni kanalisatsioonipumplale ja rekonstrueerisime Lasnamäe piirkonna survetõstepumpla toitetorustiku.

Kõik need uuendustööd aitavad suurendada tarnekindlust ning tagada tõrgeteta toimiva veevarustuse ja kanalisatsiooniteenuse suurele hulgale tallinlastele.

Nõmme veevarustuse kriisiõppus

Märtsis viisime Nõmme linnaosa põhjavee puurkaevudel töötava veevarustuse 10 tunniks üle Ülemiste veepuhastusjaamas puhastatud joogiveele. Katsetuse eesmärk oli kaardistada Nõmme elanike veevarustuse tagamise võimalused juhuks, kui linnaosa tabab ulatuslik elektrikatkestus ning puurkaevpumplad ei suuda enam piirkonda veega varustada. Edukas katsetus andis kinnitust, et kriisiolukorras on võimalik viia Nõmme linnaosa Ülemiste järve veevõrku ja tagada sellega elanikele puhas joogivesi.

Vastutustundliku ettevõtluse kuldmärgis

Mais uuendasime 2021. aastal saadud Vastutustundliku Ettevõtluse Indeksi kuldtaset. See on ettevõtte jaoks väga oluline tunnustus, mis näitab, et teeme oma tööd kvaliteetse joogivee tootmisel ning reo- ja sademevee ärajuhtimisel ja puhastamisel jätkusuutlikult.

Toetasime keskkonnateadlikku mõtteviisi

Meie eesmärk on muuta värske kraanivesi linnaruumis võimalikult mugavalt kättesaadavaks, sest kraanivee eelistamine pudeliveele vähendab oluliselt plastikjäätmete teket. Selleks rajasime 2023. aastal koostöös Tallinna linnaga kolm uut avalikku joogiveekraani. Nii oli suvehooajal avatud ühtekokku 41 avalikku joogiveekraani üle terve pealinna.

Kaugloetavad veearvestid

2023. aasta suvel alustasime kaugloetavate veearvestite paigaldamist oma lepingulistele klientidele. Nutiarvestite tulekuga kaob kliendi jaoks vajadus esitada veenäite. Arvesti eeliste hulgas on andmete edastamise kiirus ja täpsus, aga ka turvalisus ja töökindlus. Lisaks annab nutikas arvesti märku riketest ja võimalikest leketest. 2023. aasta lõpuks oli üle 40% Tallinna Vee klientidest varustatud nutiarvestiga. Kogu teeninduspiirkond on kavas uute kaugloetavate veearvestitega katta 2026. aasta lõpuks.

Rahvusvaheline tunnustus meie infoturbesüsteemidele

Juunis väljastati Tallinna Veele standardi ISO 27001 infoturbe juhtimissüsteemi vastavussertifikaat. ISO/IEC 27001:2013 sertifikaat kinnitab ettevõtte usaldusväärsust, infosüsteemide toimimise kvaliteeti ja meile usaldatud andmete turvalisust. Jätkame investeerimist oma infosüsteemidesse ja töötajate koolitamisse, et seda taset hoida.

Tallinna Vesi on riigikaitse toetaja

Juunis pälvisime „Riigikaitse toetaja“ märgise, mis antakse välja kord aastas kaitseministri poolt, tunnustamaks ettevõtteid ja organisatsioone, kes on silma paistnud riigikaitse toetamisel.

Koostööõppus „Plärts II“

Septembris toimus Ülemiste järvel ja selle lähiümbruses koostööõppus „PLÄRTS II“, mille raames said eri ametkonnad ning ettevõtted harjutada tegutsemist kannatanutega lennuõnnetuse korral. Läbi mängiti läbi nii lennuõnnetusele reageerimine, otsingu- ja päästetööd kui ka reostuse piiramine ning üldine kriisijuhtimine. Kuna oleme elutähtsa teenuse osutajad, peame hoidma enda kriisideks valmisolekut kõrgel tasemel ning suuremahulised õppused annavad meile olulise indikatsiooni meie tegelikust valmisolekust.

Tallinna Vesi osaleb peresõbraliku tööandja programmis

Novembris valis sotsiaalministeerium meid välja osalema peresõbraliku tööandja programmis ja tunnustas programmi algmärgisega. Ligi kahe ja poole aasta pikkune põhjalik programm annab meile võimaluse mentorite käe all oma organisatsioonikultuuri ning tegevusi pere- ja töötajasõbralikumaks lihvida.

Panus kohalikku kogukonda

Nagu pajudel varasematel aastatel, toetasime ka 2023. aastal algatusi, mis on seotud keskkonnaharidusega ja suunatud kohalikule kogukonnale või vähemate võimalustega inimestele.

Aitasime kaasa keskkonnaharidust edendava jätkusuutlikkuse festivali Impact Day ja investeerimisfestivali toimumisele ning kogukonnasündmuste, nagu XIII noorte laulu- ja tantsupidu, Tallinna vanalinna päevad, Tallinna merepäevad, Kalamaja päevad, Tallinna linnaruumifestival, Põhja-Tallinna jaanipäev, KopliFest ja Uue Maailma tänavafestival, teostumisele. Samuti panime õla alla mitme sportliku sündmuse, nagu 51. Ülemiste järvejooks ja IRONMAN, toimumisele.

2023. aastal toetasime Tallinna lasteaeda Õunake ja Tallinna Ristiku põhikooli, Eesti Invaspordi Liitu, SA Agrenska Fondi, Autismikooli, Põhja-Eesti Pimedate Ühingut, Tallinna Naiste Kriisikodu ja Toidupanka.

Korraldasime avatud uste päeva ning viisime läbi ekskursioone Ülemiste veepuhastusjaamas ja Paljassaare reoveepuhastusjaamas ning viisime läbi vee- ja keskkonnateemalisi vestlusringe.

Sportlik meeskonnapäev

Oktoobris korraldasime Kalevi spordihallis esmakordselt Tallinna Vee ja Utilitase koostööpäeva. Pakkudes elutähtsaid teenuseid, oli meie soov tuua kahe ettevõtte töötajad teineteisele lähemale. Infohommikule ja meeskonnatreeningule järgnes tasavägine ja meeleolukas sõpruskohtumine korvpalliplatsil, kust viis seekord rändkarika koju Utilitas.

Watercom käivitas jääpesu teenuse

Vaatamata keerulisele olukorrale ehitusturul suutis Watercom ka 2023. aastal täita kontserni seatud kasumieesmärgi. 2023. aasta märksõnaks kujunes aga jääpesu. Nimelt tõi ettevõte aasta alguses turule uue veetorustike puhastamise teenuse, milles kasutatakse uuenduslikku jääpesu tehnoloogiat. Jääpesu on senistest hooldusmeetoditest kordades tõhusam ja kiirem ning keskkonnasõbralikum. Teenus on käivitunud edukalt ning huvi uue tehnoloogia vastu on suur.